Profil školy
Profil školy
Naša škola sa nachádza na Okružnej ulici v Poprade. Pozostáva z troch budov - školy, kde prebieha teoretické vyučovanie, domova mládeže a budovy s dielňami pre odborný výcvik, ktorá sa nachádza oproti spomenutým dvom.
budova školy Domov mládeže (školský internát)
budova pre odborný výcvik
V priestoroch školy pre vyučovanie žiakov je spolu 21 učební, z toho 2 počítačové odborné učebne, 2 jazykové učebne, 2 odborné učebne pre odbor stavebníctvo, 9 kabinetov, 2 sklady učebníc, 1 zborovňa učiteľov. V suteréne sú šatne pre žiakov.
Pre vyučovanie telesnej výchovy aj pre výchovu mimo vyučovania slúži miestnosť v suteréne školy, kde je zriadená posilňovňa.
Budova pre odborný výcvik sa nachádza oproti škole, okrem stolárskych a inštalatérskych dielní je tu aj zrekonštruovaná telocvičňa. Budovy, v ktorých sa organizuje odborný výcvik a teoretické vyučovanie sú dvojpodlažné novo rekonštruované.
Domov mládeže je výchovno-vzdelávacie zariadenie, ktoré zabezpečuje výchovno - vzdelávaciu činnosť v čase mimo vyučovania, stravovanie a ubytovanie študentov. Domov mládeže je organizačnou súčasťou Strednej odbornej školy v Poprade a riadi ho riaditeľ školy. Ubytovanie študentov zabezpečuje domov mládeže len počas školského roka v tzv. nepretržitom režime – len počas týždňa s výnimkou školských prázdnin.
Domov mládeže a školská budova sú spojené chodbou, z ktorej sa dá prejsť do jedálne a fitnescentra, ktoré je v ekonomickom prenájme. Na poschodí sa nachádzajú priestory pre prácu úseku technicko-ekonomických činností, spolu 5 miestností so sekretariátom riaditeľa školy a kanceláriou riaditeľa a vedúcej TEČ. Nachádza sa tu i spoločenská hala, ktorá slúži na slávnostné príležitosti, ako sú: otvorenie a ukončenie školského roka, vianočné akadémie s kultúrnym programom žiakov, odovzdávanie maturitných vysvedčení a vysvedčení o záverečnej skúške, školenia BOZ-PO, besedy s predstaviteľmi mesta, výchovno - vzdelávacie akcie zamerané na boj proti drogám, fajčeniu a iné. Pre posedenie žiakov s hosťami slúži klubovňa s TV a premietacím plátnom.
V Domove mládeže je k dispozícií 25 trojlôžkových izieb, z toho 12 izieb využívajú študenti stredných škôl. Obsadenosť izieb dopĺňajú študenti vysokých škôl. Každá izba pozostáva z troch postelí, je vybavená skriňami, pracovným stolom, stoličkami, policami a umývadlom. Na každom poschodí sú sociálne zariadenia s novovybudovanými sprchovacími kútmi. Pre chorých študentov je domov mládeže vybavený izolačnou miestnosťou. Študenti môžu využívať internátnu kuchynku, ktorá je vybavená sporákom, chladničkou, umývacím dresom s teplou vodou, rýchlo varnou kanvicou, mikrovlnou rúrou a kuchynským riadom. Na spoločenské a organizačné stretnutia slúži klubovňa s kapacitou 25 miest. Klubovňa je vybavená televízorom, videom a DVD rekordérom, PC - internetom a rôznymi spoločenskými hrami.
Stravovanie zabezpečuje v domove mládeže súkromný podnikateľ. V priestoroch školy sa nachádza priestranná jedáleň. Študenti majú možnosť sa celodenne stravovať – raňajky, obedy, večere. Majú možnosť výberu zo štyroch jedál.
Výchovno-vzdelávaciu prácu so žiakmi vykonávajú vychovávatelia podľa celoročného programu domova mládeže primerane potrebám, veku a stupňu vyspelosti žiakov. Výchovno-vzdelávacia práca sa zameriava najmä na všestrannú pomoc pri príprave žiakov na vyučovanie, na rozvíjanie ich nadania, špecifických a tvorivých schopností a na vytváranie podmienok na ich záujmovú činnosť, aktívne využitie voľného času a oddych. Organizuje sa na zásade dobrovoľnosti žiakov.
Na škole vyvíja veľmi dobrú činnosť Rada školy, ktorá má 11 členov. Zodpovedá za kvalitu a organizáciu celého výchovno-vzdelávacieho procesu. Študentská rada zastupuje záujmy žiakov na našej škole, organizuje žiacke aktivity a vytvára podmienky pre dobrú komunikáciu a spoluprácu medzi učiteľmi a žiakmi.
Stabilizovaný pedagogický zbor tvorí 36 pedagogických zamestnancov. Z pedagógov je 13 učiteľov všeobecnovzdelávacích predmetov, 12 učiteľov odborných predmetov a 8 majstrov odborného výcviku, 3 vedúci pedagogickí zamestnanci. Súčasťou pedagogického zboru sú traja vychovávatelia v školskom internáte, ktorý je súčasťou školy. Všetci učitelia spĺňajú požiadavky na odbornú a pedagogickú spôsobilosť. Výchovná poradkyňa školy a riaditeľ majú okrem odbornej a pedagogickej spôsobilosti aj zákonom predpísané vzdelanie v oblasti výchovného poradenstva a školského manažmentu.
Aktivity školy
Na našej škole sú vytvorené všetky podmienky pre skvalitnenie života žiakov a učiteľov. Podľa možností a školy a záujmu žiakov sú organizované nasledujúce aktivity, súťaže, akcie, exkurzie, podujatia:
Záujmové krúžky
Anglický jazyk – maturanti
Krúžok tvorivo-odbornej činnosti
Architektúra – dom, byt, záhrada
Manažment osobných financií
Ekologický krúžok
Matematický krúžok
Finančná gramotnosť
Maturujem z Ekonomiky
Futbalový krúžok
Nemčina v bežnom živote
Hygiena človeka
Nemecká konverzácia
Internet – práca s multimédiami
Práce na záhrade
Internetový krúžok
Príprava na MS zo SJL
Kondičná kulturistika
Účtujeme hrou
Kreslenie výkresov podľa IT
Žurnalistický krúžok
Súťaže
Prednes poézie a prózy v slovenskom a cudzom jazyku
Účasť na medzinárodnej súťaži Murár
Účasť na celoslovenských vedomostných súťažiach i-Bobor a Talentída
Súťaž Mladý Európan
Olympiáda ľudských práv
Účasť na celoštátnej súťaži Meď
Súťaž o najkrajšiu vianočnú výzdobu triedy
Účasť na celoslovenskej súťaži Klokan
Súťaž v strojopise
Školské kolo olympiády v anglickom a nemeckom jazyku
Školské kolo súťaže Mladý účtovník
Školské kolo matematickej olympiády
Športové a turistické akcie
Futbalový turnaj
Súťaž Silná ruka stredoškoláka
Vianočný volejbalový turnaj
Súťaž Najzdatnejší žiak školy
Súťaž v streľbe zo vzduchovky
Súťaž vo futsale
Súťaž v stolnom tenise
Lyžiarsky kurz
Plavecký kurz
Kurz na ochranu života a zdravia
Exkurzie
Literárna Orava
Exkurzia v OR HaZZ Poprad
Výstava cestovného ruchu Košice
Exkurzia Bratislava - CONECO
Podtatranské múzeum
Exkurzii v RPIS a Europe Direct centre v Poprade
Návšteva zariadenia cestovného ruchu
Prírodovedné múzeum Tatranská Lomnica
Exkurzia v obchodnom alebo výrobnom podniku
Návšteva výstavy výdobytkov vedy a techniky v Tatranskej galérii
Planetárium Stará Lesná
Kultúrne a výchovné podujatia
Návšteva výchovných koncertov zameraných na problematiku medziľudských vzťahov, protidrogovej prevencie a i.
Návšteva divadelných predstavení
Stužkové slávnosti
Prezentácia a mediálna propagácia
Prezentácia školy v partnerských školách
Príspevky do školského časopisu AHA!
Skvalitňovanie a aktualizácia www. stránky
Prezentácia školy na sociálnej sieti
Deň otvorených dverí
Prezentácia na akcii Burza práce a informácií
Výmenné pobyty - program Erazmus
Školské noviny online
Besedy a pracovné stretnutia
Ako na trh práce (úrad práce)
Beseda na tému Násilie páchané na ženách
Ako vstúpiť do školského vzdelávacieho programu (riaditeľ školy)
Pracovný seminár Agenda pre zamestnanosť, rast, spravodlivosť a demokratickú zmenu a jej priority
Beseda so zamestnancom banky
Beseda s právnikom
Beseda s personálnym manažérom
Beseda na tému Zdravý životný štýl
Beseda s pracovníkom daňového úradu
Beseda s pracovníkom odboru kriminality mládeže
Beseda so zamestnancom cestovnej kancelárie
Beseda s kurátormi OU Poprad
Ako sa správne učiť (výchovný poradca)
Beseda s okresnou drogovou koordinátorkou
Vydieranie a šikana (výchovný poradca, zástupca polície)
Beseda so ženským lekárom o AIDS a bezpečnom sexe
Dlhodobé projekty
Naša škola zorganizovala projekt „Príprava učiteľov stredných odborných učilíšť a učilíšť Prešovského kraja
na nové študijné programy v súvislosti so zavádzaním nových informačných a komunikačných technológií“. Projekt bol zameraný na vzdelávanie pedagogických pracovníkov, rozšírenie odborných zručností pedagogických pracovníkov stredných odborných učilíšť a učilíšť so zameraním na remeselné odbory/ murár, tesár, strojný mechanik so zameraním na oceľové konštrukcie, montér suchých stavieb, klampiar a pod./ v nadväznosti na požiadavky a potreby žiakov, študentov, rodičov a trhu práce. Získavanie týchto zručností bolo realizované napĺňaním špecifických cieľov , ktoré boli zamerané na vzdelávacie aktivity z oblasti interpersonálnych a komunikačných zručností, jazykového vzdelávania, na nové poznatky v oblasti informačných technológií, stavebníctva, strojárstva a elektrotechniky. Výsledkom projektu sú flexibilní pedagogickí pracovníci, ktorí sú schopní prispôsobiť sa meniacim sa požiadavkám na vzdelávanie a prístup k žiakom. Škola bola zapojená aj do projektov financovaných z ESF „Národný projekt ďalšieho vzdelávania učiteľov odborných predmetov v oblasti ukončovania štúdia na stredných školách“, ktoré cieľom bola príprava učiteľov na tvorbu tém a kritérií hodnotenia sumatívneho hodnotenia žiakov.
Medzinárodná spolupráca
Škola dlhodobo spolupracuje so Strednou odbornou školou a Stredným odborným učilišťom a Učilišťom v Pardubiciach- Rybitví v Českej republike a s Zespol skol budowlanych Nowa Huta Krakow v Poľsku. Cieľom tejto spolupráce je podieľať sa na spoločných projektoch, ktoré by zabezpečili efektívny transfer poznatkov a skúseností. Ďalšími cieľmi tejto spolupráce je:
· Posilniť a skvalitniť jazykovú prípravu žiakov (konverzačnú, odbornú).
· Posilniť a skvalitniť odbornú prípravu žiakov (transfer inovácií).
· Prezentovať vlastnú školu, mesto a krajinu.
· Spoznávať inú kultúru, históriu a životný štýl.
· Nadväzovať kontakty v rámci kariérového rastu.
Spolupráca so sociálnymi partnermi
Škola rozvíja všetky formy spolupráce so sociálnymi partnermi a verejnosťou. Predovšetkým sa zameriava na pravidelnú komunikáciu so svojimi zákazníkmi – žiakmi, ich rodičmi a zamestnávateľmi.
Spolupráca s rodičmi
Rodičia sú členmi Rady školy. Všetci sú informovaní o priebehu vzdelávania žiakov na triednych schôdzkach a konzultáciách s vyučujúcimi. Majú možnosť sledovať priebežné študijné výsledky prostredníctvom zápisov v študijných preukazoch.. Zároveň sú rodičia informovaní o aktuálnom dianí na škole, o pripravovaných akciách prostredníctvom svojich detí. Cieľom školy je zvýšiť komunikáciu s rodičmi. Sme maximálne otvorení všetkým pripomienkam a podnetom zo strany rodičovskej verejnosti. Jednou z hlavných úloh školy bude otvorenie spolupráce s rodičmi na školskom vzdelávacom programe. Privítali by sme však väčší záujem rodičov o dianie v našej škole.
Zamestnávatelia
Škola aktívne spolupracuje s kmeňovými a zmluvnými zamestnaneckými organizáciami. Spolupráca je zameraná hlavne na poskytovanie odborného výcviku, materiálno-technické zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu, tematické prednášky, besedy a súťaže, sprostredkovanie rôznych zaujímavých exkurzií a výstav. Zástupcovia zamestnávateľov sa zúčastňujú pravidelne na zasadaniach Rady školy a aktívne pôsobia v rámci odborného výcviku ako inštruktori. Väčšina zamestnávateľov zamestnáva aj našich absolventov.
Iní partneri
Škola aktívne spolupracuje v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu a výchove mimo vyučovania s ďalšími partnermi: zriaďovateľom pri napĺňaní vízie školy, s Cechom strechárov pri zabezpečovaní výstav, exkurzií a súťaží, pedagogicko-psychologickými poradňami v rámci preventívnych opatrení, a pod.